Otogaz Nedir?

Oto Gaz Nedir ?

Otogaz, en verimli, çevreci ve ekonomik yakıt LPG'nin, araç yakıtı olarak kullanılan haline verilen isimdir. Propan ve bütan gazlarının TS EN 589 standardına uygun mevsimsel karışımıyla verimli ve çevreci hale getirilir.

Otogazla Tanışma


1970 ve 1980'li yıllarda ortaya çıkan petrol krizinden sonra hükümetler benzin ve türevlerine alternatif bir yakıt aramaya başlamıştı. Bu arayışın cevabı, gelişen teknolojiyle birlikte araçlarda daha rahat ve güvenli kullanılabilen fiyat açısından avantajlı LPG oldu.

Dünyada Otogaz


Günümüzde dünyada en yaygın olarak kullanılan alternatif yakıt otogazdır. Bunun nedeni otogazın çevreci ve ekonomik bir yakıt olmasıdır. Yoğun talep doğrultusunda dünyada yaklaşık 57.000 otogazistasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlar otogaza dönüşümü yapılmış 17 milyon'dan fazla araca hizmet vermektedir. 2010 rakamlarına göre dünyada toplam 22.866.000 ton otogaz tüketimi gerçekleşmiştir. Türkiye otogaz satışları açısından dünyanın 2.büyük pazarıdır.

Türkiye'de Otogaz

Avrupa regülasyonu olan ECE R 67 (LPG kullanan motorlu taşıtların özel ekipmanların onayı), 1996 yılından itibaren mecburi standart tebliğ TSE ECE R 67:2001 olarak yayımlanır. Ülkemizde montajı yapılan ürünlerin kurumlar denetiminde güvenli bir şekilde piyasaya sunulması ve bu standartlara uygun olarak montaj yapılması sağlanır.