Sıkça Sorulan Sorular

OTOGAZ EKONOMİKTİR

Güncel yakıt fiyatlarıyla ayda 1000 km yapan bir araç 10 ay içerisinde LPG dönüşüm masraflarını amorti etmektedir. Piyasada uygulanan 10 ay vade ile kullanıcıların cebinden hiç para çıkmadan, sadece sağladıkları yakıt tasarrufuyla dönüşüm bedelini ödemeleri mümkündür.

OTOGAZ GÜVENLİDİR

OTOGAZ GÜVENLİDİR
Bütün dünyada otomotiv firmaları benzin için dizayn edilmiş araçlara (hiç bir modifikasyon yapmadan) fabrikasyon olarak alternatif yakıt kullanmak üzere LPG ve CNG kitleri takıyorlar. Araçlarda alternatif yakıt olarak LPG veya CNG kullanımı, otomotiv firmalarını daha sıkı testler yapmaya zorluyor. Dolayısıyla bu kitlerin takılması ve testleri çok uzun sürüyor. Emisyon testleri, dynometrik performans testleri, çarpışma ve darbe testleri v.s.
Örneğin LPG' li araç testleri özet olarak şöyle:
1-Dörtlü yol similatöründe komple araç fatik (yorulma) testi-300 saat
2- Emisyon testleri 91/441/EC, 98/77EC normlarına göre
3- Güç ve moment testleri
4- Emniyet, güvenilirlik, performans ve araç kullanım testleri (60.000 km x 3 araç= 180.000 Km)
5- Komple araç çarpma testi, önden çarpma testi ve ECE 34 normuna göre arkadan çarpma testi

Ayrıca ülkemizde de uygulamada olan en son ECE R 67.01 sayılı Avrupa Birliği normlarına göre;
-Bir kaza anında hem benzin hem de LPG akışı kesiliyor.
-LPG tank üzerindeki multivalf üzerinde gazı akışını kesen uzaktan kumandalı ekstra bir selenoid vana,
-LPG tankı üzerindeki multivalfe entegre 27 bar basınçta açan bir emniyet valfi ile 120 derecede eriyen sigorta,
-LPG tankı Bon-Fire (Yangın Testi)-LPG ile dolu tank yangına maruz bırakılarak, tank üzerindeki multivalf sayesinde tankın patlamadan basınç sıfırlanıncaya kadar dayanması test edilmektedir. Bu testi geçmeyen tank ve multivalf araçlara takılamaz (ECE R 67.01 Standardı)
-LPG tank bağlantılarını güvenilirliğinin çarpışma testleriyle onaylanması. ECE R 67.01 Normuna göre tank bağlantıları önden ve arkadan çarpmalarda 20g, yandan çarpmalarda 8g kuvvete dayanmak mecburiyetindedir.

LPG tankları sistemin en büyük parçası olup, aracın arka bölümüne yerleştirilmektedir. Standartlara göre tankların imalat tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde yenilenmesi gerekmektedir. Tanklar 30 bar işletme, 67,5 Bar patlama basıncına sahiptir. Tank içerisindeki LPG basıncının 10 Barı geçmediği göz önüne alınırsa emniyet katsayısının çok yüksek olduğu görülür.

Zaman zaman medyada yeralan "araçtaki bomba" yakıştırması yanlıştır. Yaşanan olaylar LPG tankının "araçtaki bomba" değil, araçta koruyucu kalkan olduğunu göstermiştir.

OTOGAZ ÇEVRECİDİR

LPG' li araçlarda karbondioksit emisyonu, diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında düşük seviyede olduğundan sera etkisi minimum düzeydedir. Ayrıca otogazda zehirli emisyonlar olmadığı için toprağa ve suya zarar söz konusu değildir.
Küresel ısınmanın ana kaynağı sera gazlarıdır. Sera gazlarının en büyük kaynağı ise motorlu taşıtlardır. Motorlu bir taşıt, bir insanın bir günde soluduğu havanın tamamını 10 dakika içerisinde kirletmektedir. LPG' de sera gazı emisyonu, benzine göre %16, dizele göre %11 daha düşüktür.